Barania Góra dostępna dla psów

Barania Góra to drugi pod względem wysokości szczyt Beskidu Śląskiego. I chociaż położony jest na terenie rezerwatu przyrody, to można zdobyć go z psem!

      Trasę rozpoczęliśmy od Wisły Czarne. Niebieskim szlakiem udaliśmy się w stronę Baraniej Góry. Po drodze natrafiliśmy na informację, że szlak częściowo przebiega przez rezerwat przyrody „Barania Góra”, a jak wiadomo do rezerwatu psa wprowadzać nie wolno. Jednak jak poinformował nas pracownik Oddziału Biura Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Żywcu na szczyt możemy wejść z psem. Pupila musimy obowiązkowo prowadzić na smyczy, a pies powinien mieć kaganiec. Pierwszej zasady przestrzegaliśmy więc bezwzględnie.

 

dsc06823

dsc06857

     Po pokonaniu siedmiu kilometrów byliśmy na szczycie. Trasa do najłatwiejszych nie należała. Początkowo prowadziła asfaltem, z czasem kamienistą drogą, a momentami po kamieniach przez potok. Dla psa nie stanowiła jednak żadnej trudności. Zdarzało się, że na trasie było dość stromo, więc wtedy szczególnie trzeba było uważać na pupila. Na Baraniej Górze znajduje się wieża widokowa, na którą również można wejść z psem. Niedogodnością dla czworonoga mogą być schody z metalowej kraty prowadzące na górę.

Ze szczytu zeszliśmy czerwonym szlakiem w kierunku Polany Przysłop. Tam w Schronisku PTTK Barania Góra – Przysłop psy są bardzo mile widziane. Można z nimi wejść do środka oraz przenocować. Za nocleg pupila nie jest pobierana opłata. Poza tym na tarasie dostępna jest miska ze świeżą wodą.

Ze Schroniska dotarliśmy do czarnego szlaku i udaliśmy się w kierunku Wisły Czarne. Trasa powrotna w sporej części prowadziła asfaltową drogą. Łącznie przeszliśmy ponad 18 kilometrów. W wyprawie towarzyszył nam Ado – nieustraszony Jack Russell Terrier i przyjaciel Tiji ze szczenięcych lat.

Pozdrawiam!
A.

8 myśli na “Barania Góra dostępna dla psów

  1. Fantastyczna sprawa z tym blogiem! Bardzo dużo podróżujemy, dzieci troje, więc musi być ciekawie – i staramy się zabierać ze sobą psa. Za granicą praktycznie nie ma problemu. Knajpy, sklepy, szlaki, spływy, wesołe miasteczka nawet, gdzie kto chce. U nas większość miejsc też jest już przyjazna, chociaż plaże nie wszędzie – najgorzej jest w Tatrach. Uwielbiamy góry, złaziliśmy je od Bieszczad po Karkonosze, wszędzie z psem – tylko jak ruszamy w Tatry to trzeba go zostawiać w domu 🙁 Teraz na Wielkanoc wybieramy się w okolice Stryszawy. Brać…? Nie brać…? Dzięki Wam wiem, że jedziemy spokojnie w szóstkę 🙂

    1. od Bieszczad? Jak ma się sprawa z piesiami w Bieszczadach… mieliśmy tam jechać z naszym pupilem, ale niestety zakazy wprowadzania psów do Parku nas odstraszyły, a szkoda, bo to piękne i jedyne góry w których nie byliśmy. Są tam w ogóle tereny, szlaki na które można zabrać pieska?

      P.S Blog świetny, przejrzysty i mozna znależć ciekawe inspiracje do wędrówek 🙂

    1. W Bieszczadach z psem nie można tylko na terenie Parku, poza terenem jak najbardziej. Jest mnóstwo tras do przejścia z psem, byliśmy tydzień temu i Nasz labrador to potwierdza 🙂

  2. Ja jadę jutro z moim Jack Russellem na barania górę 🙂 mam nadzieję że będzie wszystko ok. Fajna sprawa z tym blogiem, oby więcej takich wpisów 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *