Wąwóz Homole z psem

W dn. 15 lipca 2022 r. zostaliśmy poinformowani przez Nadleśnictwo Krościenko, że na terenie wąwozu Homole obowiązuje całkowity zakaz wprowadzania psów.

Zlokalizowany w Małych Pieninach. W miejscowości Jaworki nieopodal Szczawnicy. Jest rezerwatem przyrody, ale mimo to wąwóz Homole jest dostępny dla psów.
dsc06080
     Do wąwozu można dotrzeć od strony ul. Pod Homolami w Jaworkach. Trasa prowadząca przez Homole jest krótka, bo liczy niespełna kilometr, ale momentami dość trudna. Woda, błoto, kamienie – w takich warunkach nie trudno o to, by pies się poślizgnął.
     Utrudnieniem dla czworonogów mogą być też liczne mostki i schody. Część mostków jest z drewna. Większość jednak zbudowana jest z metalowych krat. Przejście po takiej nawierzchni może być mało komfortowe dla psich łap, a łapki czworonogów małych ras mogą tam nawet utknąć.
     Pomimo trudności warto zajrzeć tam z psem, szczególnie z takim, który uwielbia wodę.
 –
Pozdrawiam!
A.

Jeśli korzystasz z naszych poleceń, chodzisz z psem naszymi śladami, a to co robimy uważasz za wartościowe, to możesz postawić nam kawę.
Postaw mi kawę na buycoffee.to


Możesz wesprzeć nas również w Patronite.

1 myśl na “Wąwóz Homole z psem

  1. Ciekawe na jakiej podstawie. Na stronach RDOŚ Kraków brak informacji o wydaniu zarządzenia w sprawie planu ochrony rezerwatu. Jedyny dokument dotyczący ograniczeń na terenie tego rezerwatu to akt powołujący – Zarządzenie Nr 4 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dn. 14.01.1963 r. (M.P. 1963, Nr 13, poz. 73). Brak w nim wzmianki o zakazie wprowadzania psów. Ustawa o ochronie przyrody (Dz. U. 2004 Nr 92 poz. 880) Art. 15 pkt. 1 ppkt. 16 mówi jedynie „W parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody zabrania się: … wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony, …”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *